Windows 10 Hemen Uyku Moduna Geçiyor

Windows 10 Hemen Uyku Moduna Geçiyor

Eğer bilgisayarınızda Windows 10 kullanıyorsanız ve bilgisayarınız çok çabuk uyku moduna geçiyorsa bunun için yapabileceğiniz bir takım ayarlar mevcut. Benim sorunumda farklı bir durum söz konusuydu ve güç ayarları yapılı olmasına rağmen yine de onları gözardı ederek 2 dakika içerisinde uyku moduna giriyordu. Onun da çözümünü son adımda anlatıyorum

1. İlk olarak masaüstüne sağ tıklayıp Görüntü Ayarları‘na tıklayın. Soldaki menülerden Güç ve Uyku modunu seçin. Sağ tarafta açılan pencereden ekranın kapanma süresini ve uykuya geçme süresini ayarlayabilirsiniz. Bunlar istediğiniz gibi ayarlı olmasına rağmen sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Masaüstüne sağ tıklayıp bu kez Kişiselleştir‘e tıklayın. Sol taraftan Kilit Ekranı tıklayın ve sağ tarafta açılan sayfanın en altında bulunan Ekran Koruyucu Ayarları‘na tıklayın. Burada ekran koruyucu olarak Hiçbiri seçili olsa dahi süreyi artırmanız gerekiyor. Bu süreyi istediğiniz gibi ayarlayın. Sorun devam ediyorsa sonraki adıma geçin.

3. Bu adımda benim de sorunuma çözüm olan aşamaya geldik. Yukarıdakileri uygulamanıza rağmen sorun çözülmediyse Başlat tıklayıp “regedit” (tırnaklar olmadan) yazın ve Enter’a basın. (Yönetici onayı isterse evet diyebilirsiniz). Aşağıdaki dizine gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\238C9FA8-0AAD-41ED-83F4-97BE242C8F20\7bc4a2f9-d8fc-4469-b07b-33eb785aaca0

Sağ taraftan Attributes çift tıklayın ve değerini 2 olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın. Şimdi Başlat tıklayın ve “güç ayarları” diye arattıktan sonra Güç Ayarlarını Düzenle tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir seçeneğine tıklayın. Yeni bir pencere açıldığında Uyku > Sistem Boştayken Ekran Zaman Aşımı süresini istediğiniz gibi ayarlayın.

 

Eğer tüm bunlara rağmen sorununuz çözülmediyse yorumlarda belirtirseniz yeni çözümler araştırabiliriz.

 

10 Yorum

 1. Abdullah

  3. Seçenek sorunumu çözdü. Teşekkürler :)

 2. Merhaba, anlatım için teşekkürler. 3. seçenekte değeri 2 olarak girdiğimde hata veriyor, kaydetmiyor.

  • Hata olarak hangi mesajla karşılaşıyorsunuz? Bir de regedit’i yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilir misiniz?

 3. acrsenpai

  ben de zoom microsoft teams gibi uygulamaları açınca ve ya bi kaç dakika kalınca o uygulamarda durduk yere locking oluyo ve düzelmiyo bilgisayarı kapatıp yeniden açıyorum ama yine oluyo çabucak çıkıyorum düzeliyo gibi oluyo nası düzelte bilirim? dersler yüzünden bilgisayarla çalışıyodum ama böyle olursa çalışamam yarım eder misiniz lütfen

  • Merhaba,
   Bu sorunu yaşayan oldukça fazla kişide sayı var ancak kesin bir çözümü maalesef bulunamamış gözüküyor. Bazı kişiler ekran kartı sürücüsünü güncelleyip, bilgisayarı yüksek performans moduna almanın sorunu giderdiğini yazmışlar, isterseniz deneyebilirsiniz.

 4. Cidden çok teşekkürler. 2. seçenek işime yaradı. 1 dakika durup kapanıyordu her dakkada bir uyku moduna geçiyordu onunla uğraşıyordum çok sağol.

 5. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler fakat benim sorunum halen daha devam ediyor

 6. Oğuzhan

  3. seçenekte güç ayarlarına girdiğimde gelişmiş güç ayarlarını değiştir diye bir seçenek bulamadım sebebi nedir acaba ?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir