Ajax ve jQuery

Ajax ve jQuery

Ajax ve jQuery birbirinden oldukça farklı iki terim olmasına rağmen programlamaya yeni başlayanlar tarafından birbirine karıştırılabilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki; Ajax (Asynchronous Javascript And XML) yani Eşzamansız JavaScript ve XML, bir teknik iken, jQuery standart JavaScript işlemlerini daha basitleştiren ve Ajax komutlarını işleyebilen bir kütüphanedir.

Ajax, sunucu tabanlı çalışan programlama dillerinde (PHP) sayfayı yenilemeye ihtiyaç duymadan, sunucu ile iletişim kurabilmeye izin verir. Bu sayede sayfayı yenilemeden sunucu ile istemci arasında bilgi alışverişi yapılabilir. jQuery ise sayfanızın içerisindeki DOM’lar ile etkileşimi daha da kolaylaştıran bir kütüphanedir. jQuery’nin en büyük avantajlarından biri tarayıcılar arası uyumluluk sorunu olmamasıdır.

Her ikisi için de birer örnek vermek gerekirse, Facebook’da bir durumu beğenmeniz Ajax ile yapılmış bir işlemdir. Durumu beğenirsiniz ve sayfa yenilenmeden bu sunucu tarafında işlenir ve tekrar sizde görüntülenir. jQuery için örnek ise, bir siteye kayıt olurken şifrenizi yazdığınız anda yan tarafında çıkan “iki şifrenin de aynı olması gerekir” yazısı verilebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir